Közhiteles nyilvántartások reformja az átláthatóság jegyében

Kulcsszavak: átláthatóság, nyilvántartások, ingatlan-nyilvántartás, cégnyilvántartás, reform

Absztrakt

A közhiteles nyilvántartások reformja az átláthatóság jegyében című írás a két magánjogi szempontból legjelentősebb személy és dologi nyilvántartás reformja apropóján vizsgálja meg a nyilvántartások átláthatóságát. A jogalanyok döntései alapjául szolgáló jogi tények közül kiemelkedő jelentőségűek a közhitelű nyilvántartásokból származó adatok. A közhitelesség jelentéstartalma azonban nyilvántartásonként más, az írás először ennek normatív tartalmát, esetlegesen a definíciók közelítését vizsgálja a közhitelesség jelentéstartományába tartozó ismérveken, így többek között a helyesség, a köztudomás, a teljesség a jóhiszeműség megjelenésén át.  A vizsgálat megállapítja, hogy az ingatlan-nyilvántartás és a cégnyilvántartás, későbbiekben jogi személyek nyilvántartása kapcsán újonnan megalkotott törvényekben sem sikerült a jogalkotónak egységes közhitelesség fogalmaz létrehoznia. Másrészt a cikk a már eddig is elektronikusan tárolt adatok mellett kiszélesedő elektronikus eljárásban rejlő átláthatósági problémákat vizsgálja. A digitális állam koncepciója mentén megvalósuló digitális állampolgárság valamennyi állami nyilvántartás és szakrendszer összekapcsolását tűzi ki céljául, ami számos új kérdést felvet: az összekapcsolás maga, az adatok eredeti gyűjtési céljuktól eltérő felhasználását, az eredeti okiratoktól eltérő adatok rendszerbe kerülése, az adattovábbítás, illetve az elektronikus eljárások során keletkező új adatokban rejlő problémákat. A cikk vizsgálja az adatösszekapcsoláshoz használt digitális állampolgár azonosító vs. személyi szám párhuzamait, az ebből következő alapjogi problémákat, s az Alkotmánybíróság több mint harminc éve megfogalmazott fenntartásait ismét aktuálisnak találva az információs önrendelkezési jog csorbulására figyelmeztet.

Hivatkozások

Gál, Judit: A jogi személyek egységes nyilvántartásáról. Gazdaság és Jog, 2020/11–12.
Gál, Judit: Nyilvántartási rendszerek új utakon - a jogi személyek nyilvántartásáról. Gazdaság és Jog, 2023/1–2.
Habermas, Jürgen: A társadalmi nyilvánosság szerkezetváltozása. Budapest, Gondolat, 1971.
Hidasi, Gábor et al.: Az ingatlanjog nagy kézikönyve. Budapest, Complex, 2007.
Horváth Imre: Közigazgatási szervezés- és vezetéstan. Budapest–Pécs, Dialóg Campus, 2002.
Kárpáti Orsolya: Nyilvántartások a közigazgatásban; nyilvántartásokkal szemben támasztott követelmények a XXI. században Új Magyar Közigazgatás, 2018/1.
Kárpáti, Orsolya: Nyilvántartások. In: Czékmann, Zsolt (szerk.): Infokommunikációs jog. Budapest, Dialóg Campus, 2019.
Kisfaludi, András: Mitől közhiteles a közhiteles nyilvántartás? Gazdaság és Jog, 2003/7–8.
A „Közhiteles nyilvántartások közhitelessége” tárgykörben felállított joggyakorlat-elemző csoport által készített összefoglaló vélemény kivonata 2021.El.II.JGY.K.2.
Kiss, Gábor – Puskás, Péter: Az ingatlan-nyilvántartás közhitelességének dogmatikai alapjaihoz. Magyar Jog, 2015/12.
Kurucz, Mihály: Az ingatlan-nyilvántartási jog az új törvény után. Ügyvédek Lapja, 2000/2.
Lábady, Tamás: Alkotmányjogi hatások a készülő Ptk. szabályaira. Polgári Jogi Kodifikáció, 2000/2.
Majtényi, László: Az információs szabadságok. Adatvédelem és a közérdekű adatok nyilvánossága. Budapest, CompLex, 2006.
Osztovits, András (szerk.): Nagykommentár az Európai Unióról és az Európai Unió működéséről szóló szerződésekhez. Budapest, KJK, 2013.
Petrik, Ferenc: Ingatlan-nyilvántartás az új Ptk. alapján. Budapest, HVG-ORAC, 2015.
Sárközy, Tamás: Merre tovább társasági jog? (A cégtörvény módosítása után). Gazdaság és Jog, 2007/9.
Sólyom, László: Adatvédelem és személyiségi jog. Világosság, 1988/1.
Szabó, Máté Dániel – Majtényi, László – Maksó, Bianka: Az információs jogok mint szabadságjogok. In: Czékmann, Zsolt (szerk.): Infokommunikációs jog. Budapest, Dialóg Campus, 2019.
Szajlai, Kitti: Az ingatlan-nyilvántartás alapelveinek megújulása az új Inytv. hatálybalépésének következtében. Közjegyzők Közlönye, 2023/1.
Szajlai, Kitti: Az új ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény egyes vívmányai közjegyzői szemszögből. Közjegyzők közlönye, 2022/4.
Tamáné Nagy, Erzsébet: A közhiteles cégnyilvántartás vége, avagy óvakodj a szerződésmintától. Gazdaság és Jog, 2007/11.
Vékás, Lajos – Gárdos, Péter (szerk.): Kommentár a Polgári Törvénykönyvhöz. Budapest, Complex, 2014.
Wopera, Zsuzsa – Nagy, Adrienn: E-kapcsolatok a polgári igazságszolgáltatásban. In: Czékmann, Zsolt (szerk.): Infokommunikációs jog. Budapest, Dialóg Campus, 2019.
Ződi, Zsolt: Átláthatósági és indoklási követelmények az európai platformjogban. In Medias Res, 2023/2. https://doi.org/10.59851/imr.12.2.1
Megjelent
2025-04-04