Csokonai és a nevelés
A tudomány, a művészet és az éltető emberi kapcsolatok harmóniája
Absztrakt
Csokonai Vitéz Mihály a magyar felvilágosodás egyik legjelentősebb költője volt. Ebben a tanulmányban a neveléssel kapcsolatos nézetei, illetve pedagógusi tevékenysége kerül röviden bemutatásra. Kétszer volt alkalma rövid ideig tanítani középfokú oktatási intézményben: Debrecenben 1794/95-ben és Csurgón 1799-ben. Csokonai nevelőként – egyik nagy példaképe, Jean-Jacques Rousseau nyomán – kiemelten fontosnak tartotta a természetközpontúságot, a tanulók igényeire szabott tanmenetet, a csoportdinamikára alapuló közösségszervezést és az értékközvetítést. Mindkét tanári tevékenykedése idején színdarabot írt, amelyet tanítványaival elő is adatott. A dolgozat eredménye, hogy az abban olvasható tények ismeretében kijelenthetjük: a tudomány, a művészet és az éltető emberi kapcsolatok harmóniája jellemezte Csokonai pedagógiáját.
Hivatkozások
Bertók László. 1973. Így élt Csokonai Vitéz Mihály. Budapest: Móra Könyvkiadó.
Csokonai Vitéz Mihály. 1987. Válogatott munkái. 2. köt., szerkesztette Vargha Balázs. Budapest: Szépirodalmi Kiadó.
Domby Márton. 1955. Csokonai élete és kortársak emlékezései Csokonairól, sajtó alá rendezte és a jegyzeteket írta Vargha Balázs. Budapest: Magvető Könyvkiadó.
Rousseau, Jean-Jacques. 1957. Emil vagy a nevelésről, fordította Győry János. Budapest: Tankönyvkiadó.
Madarászné Kajdacsi Ágnes. 2021. „Csokonai rokonai.” In Acta Papensia 3–4: 325– 366. https://doi.org/10.55954/AP.2021.3-4.325
Szilágyi Márton. 2014. A költő mint társadalmi jelenség. Csokonai Vitéz Mihály pályafutásának mikrotörténeti dimenziói. Budapest: Ráció Kiadó.