Dilemmák és alkuk
esettanulmány
Absztrakt
A 2019 utáni években számos extrém kihívással kellett megküzdeniük a hazai civil szervezeteknek és informális közösségeknek. Járvány, háború, energiaválság, és belpolitikai fordulatok fokozták a már eleve fragmentált közösségek izolálódását, az egyének és csoportok közélettől elfordulását és regresszióját. Az esettanulmány egy vidéki grassroots-szerveződés első öt évének bemutatásával kívánja szemlélteti azokat az alkalmazkodási és megküzdési stratégiákat, melyeket egy informális csoport egy kelet-magyarországi megyeszékhelyen önkéntesen végzett érdekérvényesítő munkája során alkalmazni kényszerült a környezetvédelem területén. Az esettanulmányban egy kelet-magyarországi megyeszékhelyen alakult, kifejezetten zöld érdekérvényesítéssel és szemléletformálással foglalkozó informális csoportot szeretnék bemutatni. A csoport tevékenységét és működését abból az aspektusból vizsgálom, hogyan befolyásolta és formálta belső folyamataikat, kommunikációjukat és döntéseiket a munkájuk nyomán kialakult feszült viszony a helyi politikával. Kitérek a csoport bázisépítő munkájára, a helyi közösségbe való beágyazottságára, az önkormányzati választások előtti és utáni aktivitására és működésében végbement változásokra. A csoport munkáját a kezdetektől figyelem, érdeklődésemet az keltette fel, hogy a helyi önkormányzat és a szervezet között kialakult dinamikában jól kivehetőek a hatalom és a civil közösségek közötti erőviszonyok. A vizsgálataim során megfigyelhettem a csoport tagjainak egyéni dilemmáit, a kapcsolatrendszereik mentén történő információáramlás módját, a választások előtti és utáni működésük eltéréseit, mely úgy érzem, érdekes lenyomata a hazai társadalmi folyamatoknak. A tanulmány résztvevő megfigyelésen alapuló esettanulmány.
Hivatkozások
Arisztotelész (1997): Politika (Makai M. ford.). Osiris Kiadó. (Eredeti mű kb. Kr. e. 350)
Ágh Attila (2016): Vitairat a „civilek hatalmáról” – A védekező társadalom, avagy a civilek hatalma: Töprengések a magyar civil társadalom helyzetéről. In. Antal Attila (szerk.): A civilek hatalma: A politikai tér visszafoglalása. Budapest: Noran Libro Kiadó. pp. 11–46.
Castells, Manuel (1997): The power of identity. Chichester: Wiley–Blackwell Publishers.
Cohen, Jean L. – Arato, Andrew (1992): Civil society and political theory. The MIT Press, Cambridge, Massachusetts, London.
Deák, Izabella (2021): A civil szervezetek külföldi támogatása és a korlátozások típusai. Jogtudományi Közlöny, 76., (10.), pp. 425–439.
Etzioni, Amitai (1993): The spirit of community: The reinvention of American society. New York: Touchstone.
Glied Viktor (2016): A halványtól A mélyzöldig – A globális környezetvédelmi mozgalom negyed százada. Pécs: Publikon Kiadó.
Alley, Kelly D. (1995): The historical transformation of a grassroots environmental group. Human Organization, 54., (4.), pp. 410–416.
Marshall, Catherine–Rossman, Gretchen B. (2016): Designing qualitative research (6th ed.). Sage Publications.
Meyer, Michael–Moder, Clara Maria–Neumayr, Michaela–Traxler, Nicole–Vandor, Peter (2017): Civil társadalmi mintázatok Közép- és Kelet-Európában: Történelmi fejlődési utak és jelenlegi kihívások. Civil Szemle, 14., (1.), pp. 35–66.
Mitchell, George E.–Schmitz, Hans Peter–van Vijfeijken, Tosca Bruno (2020): Between power and irrelevance: The future of transnational NGOs. Oxford: Oxford University Press.
Oberschall, Anthony (1993): The decline of the 1960s social movements. In. Oberschalll, Anthony (ed.): Social movements: Ideologies, interest, and identities. New Brunswick, London: Routledge. pp. 222-257.
Putnam, Robert D. (2000): Bowling alone: The collapse and revival of American community. New York: Simon & Schuster.
Sebestény István (2016): Fél évtized – egészen új környezetben. Kormányzati szándék és eredmény a civil szféra NER-konformizálásában. In. Antal Attila (szerk.): A civilek hatalma: A politikai tér visszafoglalása. Budapest: Noran Libro Kiadó. pp. 61–84.
Takács Erzsébet (2018): A szolidaritás alakváltozásai: Az együttműködés lehetőségei és gátjai Magyarországon. Budapest: Napvilág Kiadó.
Thoreau, Henry David (1849): Walden and On the Duty of Civil Disobedience. Forrás: https://www.gutenberg.org/ebooks/71
Tuckman, Bruce W. (1965): Developmental sequence in small groups. Psychological Bulletin, 63., (6.), pp. 384-399.
Utasi Ágnes (2012): Kötelékben: Szolidaritás-hálók és közélet. MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont – Belvedere Kiadó.