Beküldések

Bejelentkezés vagy Regisztráció a beküldéshez.

Ellenőrzőlista a benyújtás előkészítéséhez

A benyújtási folyamat része, hogy a szerzők ellenőrizzék le a benyújtandó anyaguk mindenben megfelel az alábbi listában szereplő elvárásoknak, és azokat a beadványokat, amelyek nem tartják be a az útmutatóban leírtakat, azokat vissza lehet küldeni a szerzőnek.
  • A beküldött anyag nem lett korábban publikálva, és megelőzően egy másik folyóiratnál sem lett lektorálva (bővebb magyarázatot lásd a Megjegyzések a szerkesztőnek résznél).
  • A kézirat első változata pdf. A benyújtott végleges fájl LaTeX, OpenOffice, Microsoft Word vagy RTF.
  • Ahol lehetséges, ott megadott DOI-s vagy URL-es hivatkozásokat.
  • A szöveg betartja azokat a stiláris és bibliográfiai követelményeket, amelyek a Szerzői útmutatóban szerepelnek.

Szerzői útmutatók

Útmutató a Beszédtudomány – Speech Science folyóirat szerzői számára

 

A Beszédtudomány – Speech Science folyóirat első megjelentetésre szánt tanulmányokat vár a beszédtudomány bármely területéről magyar vagy angol nyelven. A tanulmányokat két, szakterületi kompetenciával rendelkező független bíráló bírálja. A szerkesztő bizottság ezen bírálatok alapján hozza meg az elfogadásról vagy elutasításról szóló döntést. A bírálat mindkét irányban anonim.

 

Beküldés bírálatra

Három rovatba lehet kéziratot benyújtani: tanulmányok (hagyományos tanulmányok), rövid tanulmányok (előtanulmány, esettanulmány, negatív vagy ellentmondásos eredmények) és módszertan (módszertani leírások és tutoriálok).

 

A tanulmányok rovatba benyújtott kéziratok főszövegének minimális terjedelme szóközökkel együtt 30.000 leütés, a rövid tanulmányoké 15.000 és 25.000 leütés közötti, a módszertani kéziratok terjedelme minimum 15.000 karakter. Bármely rovatba benyújtott tanulmány elejére kérünk egy legfeljebb 2000 leütés terjedelmű angol nyelvű absztraktot (mind az angol, mind a magyar nyelvű tanulmányok esetében angol nyelven). Az absztrakt ne tartalmazzon hivatkozást és feloldatlan rövidítést. A tanulmány mellé adjanak meg 36 angol nyelvű kulcsszót is, magyar tanulmány esetén magyarul is. A kéziratok az első leadás során ne tartalmazzák a szerzőt, affiliációt, e-mailcímet és köszönetnyilvánítást. Az először leadott kéziratokat pdf formátumban kérjük. 

 

A tanulmányokat az OJS rendszerébe kell feltölteni: https://ojs3.mtak.hu/index.php/besztud Kérjük, hogy az összes szerző regisztráljon a rendszerben és legyen hozzárendelve a kézirathoz feltöltéskor, különben a szerkesztési folyamatban és a publikált változatban nem lesz látható a nevük.

 

Bírálat után átdolgozott változat

Kérjük, hogy a bírálók és a szerkesztők esetleges változtatási javaslataira az OJS-be pdf formátumban feltöltött válaszlevélben reagáljanak. Az átdolgozott kéziratból két változatot töltsenek fel a rendszerbe. Az egyikben jelöljék a kéziratban eszközölt változtatásokat színezéssel vagy változáskövetéssel, a másik pedig az átdolgozott szöveget tartalmazza.

 

Publikálásra szánt változat

A végleges verziót doc, docx, rtf, odt vagy tex formátumban kérjük majd, az ábrákat emellett külön fájlként is eps, png vagy bmp formátumban, ez LaTeX-ben készült kézirat esetén pdf is lehet.

 

A lektorálás során elfogadott tanulmányok esetében az átdolgozott leadáskor a cím után szerepeljen(ek) a szerző(k) neve(i), affiliációja/i és e-mailcíme. Kérjük, hogy többszerzős cikkek esetén a köszönetnyilvánítást követően adják meg a kiemelt szerző(k) nevét (legfeljebb három).

 

Formázási útmutató

Az oldal beállítása A4-es, mind a négy oldalon 2,5 cm-es margóval. A tanulmányok törzsszövege Times New Roman 12 pontos betűvel készüljön másfeles sorközzel. A bibliográfia és a táblázatok Times New Roman 10 pontos betűmérettel készüljenek. Az ábrákon legalább 9 pt-os betűméretet használjanak, ugyancsak Times New Roman betűtípusban. Kizárólag UTF-8 alapú betűkészletet alkalmazzanak különleges (pl. fonetikai karakterek) esetében is. A tanulmány szövege sorkizárt legyen, elválasztások nélkül. A Microsoft Word programot használókat kérjük, hogy a cikket minden automatikus formázás (sorszámozás, fejlécek formázása stb.) nélkül nyújtsák be. A LaTeX-használók az elsarticle dokumentumosztályt használják a review option alkalmazásával. 

 

A címsorokat arab számokkal sorszámozzák, az alábbi minta alapján: 1., 1.1., 1.1.1.  Legfeljebb három címsori szintet alkalmazzanak.

 

A nyelvi példákat dőlten, a tartalmi kiemelést félkövér szedéssel jelezzék. Programkódot Courier New betűtípussal szedjenek. Lábjegyzetet és végjegyzetet ne tartalmazzon a kézirat.

 

Szövegközi hivatkozások és bibliográfia

A szövegközi hivatkozások és a tanulmány végén megjelenő Irodalom fejezet formázásához az alábbi linken elérhető, BibTeX stílusokat összevető dokumentum newapa stílusát alkalmazzák: http://homepage.stat.uiowa.edu/~rlenth/ALPHA/bibstylescompared.pdf

A LaTeX-ben a megfelelő formátum a natbib csomag betöltésével állítható elő, a bibliographystyle pedig newapa legyen.

 

A szövegközi hivatkozások esetében a szerzők és az évszám kerek zárójelben, vesszővel elválasztva jelenjen meg (Aspin, 1949). Több hivatkozás esetében a hivatkozások között pontosvessző legyen (Aspin, 1949; Andrews et al., 1980). Ha ugyanazon szerzőtől több munkát hivatkoznak ugyanazon évből, azt az évszám után a, b, c… jelöléssel adják meg (Horváth, 2017a,b). Két szerző esetén a szerzők neve között & jelet használjanak (Anderson & McLean, 1974). Három vagy több szerző esetén az et al. rövidítés szerepeljen az első szerző neve után (Andrews et al., 1980).

 

Az Irodalom fejezetben a tételek megadásánál az alábbi minták alapján járjanak el.

Anderson, V. L. & McLean, R. A. (1974). Design of Experiments: a Realistic Approach. New York: Marcel Dekker.

Andrews, H., Snee, R., & Sarner, M. (1980). Graphical display of means. The American Statistician, 34, 195–199.

Aspin, A. (1949). Tables for use in comparisons whose accuracy involves two variances separately estimated. Biometrika, 36, 290–293.

Dong, X. & Nair, V. (1999). Bayesian analysis of the location-dispersion model. Technical report, University of Michigan.

Horváth, V. (2017a). Közlések grammatikai szerkesztettsége 6–9 éves gyermekek narratíváiban. Anyanyelv-pedagógia, 10(4), 5–18.

Horváth, V. (2017b). Megakadásjelenségek és időzítési sajátosságaik 6–9 éves gyermekek spontán narratíváiban. In J. Bóna (Ed.), Új utak a gyermeknyelvi kutatásokban (pp. 97–120). Budapest: ELTE Eötvös Kiadó.

Kinzer, G. R. (1985). Application of two-cubed factorial designs to process studies. In R. D. Snee, L. B. Hare, & J. R. Trout (Eds.), Experiments in Industry: Design, Analysis, and Interpretation of Results (pp. 39–45). Milwaukee: Quality Press.

Tanulmányok

Hagyományos tanulmányok. A fő szöveg legalább 30.000 leütésből áll.

Rövid tanulmányok

Előtanulmány, esettanulmány, negatív vagy ellentmondásos eredmények ismertetése 15 000 és 25 000 leütés közötti terjedelemben.

Módszerek és tutoriálok

Módszertani leírások, útmutató jellegű tutoriálok minimum 15.000 karakterben.

Megemlékezés

Személyes megemlékezések - csak külön felkérésre.

Adatvédelmi nyilatkozat

A folyóiratnál megadott nevek és emailcímek kizárólag annál a folyóiratnál lesznek felhasználva, más célokra, harmadik félnek nem kerül átadásra.