Évf. 9 szám ksz. (2024): VIII. Rendvédelmi Adatvédelmi és Adatbiztonsági Szakmai napok
November 21-én az online térben gyűltek össze a résztvevők a Belügyi Tudományos Tanács és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Katasztrófavédelmi Tudományos Tanácsa által szervezett VIII. Rendvédelmi Adatvédelmi és Adatbiztonsági Szakmai napon, hogy neves előadók szakmai előadásain keresztül tudjanak meg még többet az adatok védelméről és biztonságáról.
Az online térben jelenlévő csaknem háromszáz résztvevőt elsőként Gulyásné dr. Gyurka Tímea tűzoltó ezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hivatalvezetője köszöntötte. Elmondta, hogy az elmúlt években nőtt a személyes adatokkal való visszaélések száma, ezért is különösen fontos az adatvédelmi tudatosság erősítése az állomány körében, valamint az adatvédelmi tisztviselők szerepe.
Ezután dr. Bognár Balázs PhD. tűzoltó dandártábornok, a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács elnöke, egyben a konferencia levezető elnöke szólt a részvevőkhöz. Köszöntőjében kihangsúlyozta, hogy az elmúlt két évben majdnem húsz előadás hangzott el az adatvédelem, az adatbiztonság és az információbiztonság széles spektrumát érintve.
Első előadóként dr. habil Krasznay Csaba PhD, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kiberbiztonsági Kutatóintézet docensének prezentációját hallgathatták meg a konferencia résztvevői. A docens a kiberbiztonsági szabályozással kapcsolatos aktuális kihívásokat állította előadása középpontjába. Az informatikai sebezhetőséggel kapcsolatos példákon keresztül mutatta be a kiberbűnözést. Beszélt továbbá a NIS2 irányelv megalkotásáról, amelynek célja a kibertámadások és más fenyegetések megelőzése.
Szabó Tibor tűzoltó ezredes, a BM OKF biztonsági főosztály vezetője az elektronikus dokumentumvédelemről adott tájékoztatást. Prezentációját az iratok hitelességi vizsgálatának történetével indította.
Dr. Csekő Katalin adatvédelmi tisztviselő, az élelmiszer-kiskereskedelmi szektor team koordinátora, a Magyar Adatvédelmi Tudatosságért Társaság Egyesületének főtitkára az adatbiztonság tervezéséről beszélt. Sorra vette, hogy mi mindent kell megvizsgálni ahhoz, hogy az adattovábbítás biztonságos legyen.
Dr. Poldauf Gábor rendőr százados, a Készenléti Rendőrség adatvédelmi tisztviselője az adatvédelmi hatásvizsgálat időszakos felülvizsgálatának lehetséges szempontjait részletezte a pilóta nélküli állami légijárművekkel végzett adatkezeléseknél.
Az értekezést dr. Bognár Balázs zárta, aki elmondta, a konferencia tematikájának összeállításakor törekedtek a szabályozási kérdések mellett az aktuális témák megvitatására is. Végezetül a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó további eseményekre hívta fel a figyelmet.