Archívum

  • VIII. Rendvédelmi Adatvédelmi és Adatbiztonsági Szakmai napok
    Évf. 9 szám ksz. (2024)
    IMG_9963.png   Nyolcadik alkalommal az adatvédelemről és az adatbiztonságról  

    November 21-én az online térben gyűltek össze a résztvevők a Belügyi Tudományos Tanács és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Katasztrófavédelmi Tudományos Tanácsa által szervezett VIII. Rendvédelmi Adatvédelmi és Adatbiztonsági Szakmai napon, hogy neves előadók szakmai előadásain keresztül tudjanak meg még többet az adatok védelméről és biztonságáról.

    Az online térben jelenlévő csaknem háromszáz résztvevőt elsőként Gulyásné dr. Gyurka Tímea tűzoltó ezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hivatalvezetője köszöntötte. Elmondta, hogy az elmúlt években nőtt a személyes adatokkal való visszaélések száma, ezért is különösen fontos az adatvédelmi tudatosság erősítése az állomány körében, valamint az adatvédelmi tisztviselők szerepe. 

    Ezután dr. Bognár Balázs PhD. tűzoltó dandártábornok, a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács elnöke, egyben a konferencia levezető elnöke szólt a részvevőkhöz. Köszöntőjében kihangsúlyozta, hogy az elmúlt két évben majdnem húsz előadás hangzott el az adatvédelem, az adatbiztonság és az információbiztonság széles spektrumát érintve. 

    Első előadóként dr. habil Krasznay Csaba PhD, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kiberbiztonsági Kutatóintézet docensének prezentációját hallgathatták meg a konferencia résztvevői. A docens a kiberbiztonsági szabályozással kapcsolatos aktuális kihívásokat állította előadása középpontjába. Az informatikai sebezhetőséggel kapcsolatos példákon keresztül mutatta be a kiberbűnözést. Beszélt továbbá a NIS2 irányelv megalkotásáról, amelynek célja a kibertámadások és más fenyegetések megelőzése. 

    Szabó Tibor tűzoltó ezredes, a BM OKF biztonsági főosztály vezetője az elektronikus dokumentumvédelemről adott tájékoztatást. Prezentációját az iratok hitelességi vizsgálatának történetével indította.

    Dr. Csekő Katalin adatvédelmi tisztviselő, az élelmiszer-kiskereskedelmi szektor team koordinátora, a Magyar Adatvédelmi Tudatosságért Társaság Egyesületének főtitkára az adatbiztonság tervezéséről beszélt. Sorra vette, hogy mi mindent kell megvizsgálni ahhoz, hogy az adattovábbítás biztonságos legyen.  

    Dr. Poldauf Gábor rendőr százados, a Készenléti Rendőrség adatvédelmi tisztviselője az adatvédelmi hatásvizsgálat időszakos felülvizsgálatának lehetséges szempontjait részletezte a pilóta nélküli állami légijárművekkel végzett adatkezeléseknél. 

    Az értekezést dr. Bognár Balázs zárta, aki elmondta, a konferencia tematikájának összeállításakor törekedtek a szabályozási kérdések mellett az aktuális témák megvitatására is. Végezetül a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó további eseményekre hívta fel a figyelmet. 

    Forrás: https://www.katasztrofavedelem.hu/29/hirek/286918/nyolcadik-alkalommal-az-adatvedelemrol-es-az-adatbiztonsagrol 

  • Nemzetközi Tudományos Konferencia a Katasztrófák Csökkentésének Világnapja alkalmából
    Évf. 9 szám ksz. (2024)

    A_természeti_katasztrófák_csökkentése_konferencia_plakát_2024.jpg

    A tavalyi évhez hasonlóan immár hagyományosan több szervezet bevonásával kerül megrendezésre a Katasztrófák Csökkentésének Világnapja alkalmából szervezett Nemzetközi Tudományos Konferencia 2024. november 25-án a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus területén.

    A Katasztrófák Csökkentésének Világnapja és a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából az NKE RTK Katasztrófavédelmi Intézete, a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács, a Magyar Polgári Védelmi Szövetség, a Magyar Hadtudományi Társaság Katasztrófa- és Polgári Védelmi Szakosztálya és a Belügyi Szakosztálya, együttműködve a Magyar Rendészettudományi Társaság Katasztrófavédelmi Tagozatával, a Magyar Környezetvédelmi Egyesülettel, a Védelmi Információs Központ Alapítvánnyal, a Katasztrófavédelem Központi Múzeummal és a Katasztrófavédelmi Szakkollégiummal nemzetközi tudományos konferenciát szervez hibrid formában.

    A konferencia célja megemlékezni a Katasztrófák Csökkentésének Világnapjáról, felidézni a különböző hatásokból adódó veszélyhelyzetek környezeti károsító hatásait, következményeik felszámolását, számba venni a védekezés eredményességét javító eljárásrendeket, szervezési kérdéseket.

    A konferencián a szervezésben képviselettel rendelkező szervezetek tagjain kívül a szervezők a kutatóknak és doktoranduszoknak is lehetőséget biztosítottak a témával kapcsolatos előadások megtartására egyrészt a plenáris ülés keretében, valamint a tervezett hat szekcióban:

    • katasztrófavédelmi műveleti és polgári védelmi;
    • tűzvédelmi és mentésirányítási;
    • iparbiztonsági;
    • rendészeti;
    • katasztrófavédelmi műszaki;
    • nemzetközi katasztrófavédelmi (angol nyelvű).

    Forrás: https://kvi.uni-nke.hu/kutatas-es-tudomanyos-elet/konferenciak/2024/nemzetkozi-tudomanyos-konferencia-a-katasztrofak-csokkentesenek-vilagnapja-alkalmabol-2024-november-25 (2024.12.31.)

     

  • Katasztrófavédelmi kutatások - iparbiztonsági, hatósági kutatások
    Évf. 9 szám ksz. (2024)
    fedlap_kép.jpg

     

    Konferencia az iparbiztonsági és a hatósági kutatások kapcsán

    Katasztrófavédelmi kutatások címmel az online térben tartotta meg november 14-én iparbiztonsági és hatósági tudományos konferenciáját a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Hatósági Főigazgató-helyettesi Szervezet.

    A „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” mottó mentén indult útjára az idei Magyar Tudomány Ünnepére felcsatlakozott eseménysorozat, amelyek közé tartoznak a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács belügyi tudományos fejezeten belül szervezett konferenciái is. 

    Elsőként Dr. Mógor Judit PhD tűzoltó vezérőrnagy, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hatósági főigazgató-helyettese és Dr. Bognár Balázs tűzoltó dandártábornok, a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács elnöke köszöntötte a résztvevőket. A vezérőrnagy kiemelte, hogy a konferencia célja fórumot biztosítani a kutatók és más szakemberek számára a tudományos eredményeik bemutatására, valamint a szakterületi kérdések és megoldási lehetőségek minél több emberhez történő eljuttatása. 

    Bognár Balázs ezután arról beszélt, hogy a Magyar Tudomány Ünnepe jó lehetőséget biztosít a Belügyminisztérium égisze alatt működő tudományos tanácsoknak arra, hogy bemutassák azokat a témaköröket, amelyekkel tudományos igényességgel foglalkoznak, és amelyek eredményei a gyakorlati munkát hivatottak szolgálni. Hozzátette, a társadalom előbbre jutásának kulcsát három fogalom – kutatás, fejlesztés, innováció – alkalmazásában látja. 

    Prof. dr. Böröcz Péter PhD, a Széchenyi István Egyetem professzora a veszélyes áruk szállítási csomagolásának tervezési kihívásairól tartott előadást, Szilágyi Károly tűzoltó alezredes, a monori katasztrófavédelmi kirendeltség iparbiztonsági felügyelője pedig egy, az M0-ás autóúton bekövetkezett úgynevezett ADR baleset tapasztalatait foglalta össze. Összehasonlító elemzést hallgathattak meg a konferencia résztvevői Bori Milán tűzoltó hadnagytól, a közép-pesti katasztrófavédelmi kirendeltség munkatársától, aki az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország veszélyesáru-szállítással kapcsolatos ellenőrzési és szankcionálási rendszerét állította szembe. 

    Angyal István tűzoltó ezredes, a BM OKF kritikusinfrastruktúra-koordinációs főosztály vezetője a kritikus szervezetek ellenálló-képességi szabályozási környezetének változásait taglalta előadásában. A tervek és a gyakorlatok kritikus szervezetek ellenálló-képességének fejlesztésében betöltött szerepét taglalta előadásában dr. Baloghné Pruha Mária Anett egészségügyi minőségbiztosítási szaktanácsadó, betegbiztonsági koordinátor, biztonsági összekötő. 

    A konferenciát annak levezető elnöke, Kozma Sándor tűzoltó ezredes, a BM OKF veszélyes szállítmányok főosztály vezetője zárta. 

    Forrás: https://katasztrofavedelem.hu/29/hirek/286807/konferencia-az-iparbiztonsagi-es-a-hatosagi-kutatasok-kapcsan (2024.12.15.)

  • VI. Polgári Védelmi Munkaműhely Online tudományos konferencia
    Évf. 9 szám ksz. (2024)

    Polgári Védelmi Munkaműhely a virtuális térben

    Több mint háromszázan vettek részt a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács és a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság virtuális térben tartott konferenciájához. Április 29-én tartották immáron hatodik alkalommal a Polgári Védelmi Munkaműhely elnevezésű rendezvényt.

    Az online konferencia kezdéseként Dr. Balázs Gábor tűzoltó dandártábornok a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója köszöntötte az előadássorozat résztvevőit és egyben megnyitotta a rendezvényt.

    11.png

    A tudományos konferencia első előadója Dr. Jackovics Péter tűzoltó ezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Veszélyhelyzet-kezelés Főosztály vezetője a HUNOR törökországi bevetésének tapasztalatait osztotta meg az érdeklődőkkel. Folytatásként a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar adjunktusa, Dr. Varga István tartotta meg előadását a „Túlélő áldozatok segítése a kiterjedt katasztrófák bekövetkezésekor” címmel. Őt a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar doktorandusza, Molnár András követte a „Társadalmi sérülékenység és társas támogatás katasztrófák sújtotta közösségekben” című prezentációjával.

    Negyedik előadóként a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója, Dr. Balázs Gábor tűzoltó dandártábornok „Az éghajlatváltozásból adódó új katasztrófavédelmi kihívások, regionális rezilienciaépítés” témakörben, ötödikként pedig a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karról Prof. Dr. habil Nemeskéri Zsolt „Kizökkent világ – a kiszámíthatatlanság hatása a zöld filozófiára és a fenntarthatóságra” témakörben osztotta meg a tapasztalatait a hallgatósággal. Őket a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kar dékánja, Dr. Cimer Zsolt követte, aki az éghajlatváltozás, víztudomány és a jövő képzései témakörökben osztotta meg gondolatait az online térben.

    A Csongrád-Csanád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságról Ménesi Zoltán tűzoltó alezredes és Galiba Gábor tűzoltó alezredes „Innováció az ifjúságfelkészítésben, a digitális oktatás tapasztalatai”, míg a Pécsi Tudomány Egyetem Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központjából Dr. habil. Tibold Antal „Internet-függőség: a XXI. század orvosi kihívása” címmel tartotta meg előadását. A soron következő témákban, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságról Dr. Bognár Balázs tűzoltó dandártábornok és Kiss Péter tűzoltó alezredes az „Innovatív kezdeményezés a katasztrófavédelemben – az Interreg Central Europe LOCALIENCE projekt bemutatása” címmel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karáról Dr. Muhoray Árpád ny. pv. vezérőrnagy a „Védelmi és biztonsági igazgatás új szempontok szerint” címmel adta elő prezentációját.

    A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának további előadói következtek: Dr. Ambrusz József tűzoltó ezredes a „2001. évi tiszai árvíz során károsodott települések helyreállításának és újjáépítésének tapasztalatai” című, míg Dr. Teknős László tűzoltó őrnagy a „Mesterséges intelligencia alkalmazási lehetőségeinek elemzése a katasztrófakockázatok csökkentése érdekében” című előadását hallhatták a konferencia résztvevői.

    Marc Nas a CERN tűzoltóságának tűzoltóparancsnok-helyettese az „Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) - Katasztrófavédelmi feladatok high-tech nemzetközi tudományos környezetben” címmel, míg Finnországból Teemu Lahteenmaki EU polgári védelmi szakértő a „Romosodott épületek statikai vizsgálata rendkívüli körülmények között” címmel tartotta meg előadását. Zárásul Dr. Hábermayer Tamás tűzoltó ezredes, a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese a Védelem Tudományt, a katasztrófavédelem szakmai, tudományos online folyóiratát mutatta be az érdeklődőknek.

    A rendezvényt Dr. habil. Zádori Iván, a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar tudományos és kapcsolati dékánhelyettese zárta, aki megköszönte az előadók munkáját és az érdeklődők részvételét.

    Forrás: Tolna VMKI

  • XII. Lakiteleki Tűzvédelmi Szakmai Napok
    Évf. 8 szám klsz (2023)

    lakiteleki_page-0001_(1)1.jpg

    Tizenkettedik alkalommal szervezte meg a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Tűzmegelőzési Bizottsága, a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács, és a Bács-Kiskun Vármegyei Mérnöki Kamara Tűzvédelmi Szakcsoportja a Lakiteleki Tűzvédelmi Szakmai Napokat. A rendezvény fővédnökei Dr. Góra Zoltán tű. altábornagy, a BM OKF Főigazgatója és Wagner Ernő a Magyar Mérnöki Kamara elnöke voltak. A már hagyományos szakmai napok célja az Országos Tűzvédelmi Szabályzat és a Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek gyakorlati alkalmazásának segítése, jó gyakorlatok közreadása, a mérnöki módszerek széleskörű terjesztése, a hatósági tapasztalatok megosztása, az együttműködés erősítése. A kétnapos konferencián idén az épületgépészet tűzvédelméről, a beépített tűzoltó és tűzjelző berendezésekről és tűzeseti tapasztalatokról kaptak tájékoztatást a résztvevők. Összesen több mint nyolcszázötven szakember hallgatta az előadásokat a helyszínen, valamint az online térben.  A rendezvényt társszervezőként segítették: Magyar Mérnöki Kamara Tűzvédelmi Tagozata, Tűzoltó és Tűzjelző Berendezés Szakosztályai, Tűzvédelmi Mérnökök Közhasznú Egyesülete.

     

  • Nemzetközi Tudományos Konferencia a Katasztrófák Csökkentésének Világnapja alkalmából
    Évf. 8 szám klsz (2023)

    Immár hagyományosan több szervezet bevonásával, ezúttal a Magyar Tudomány Ünnepe 2023 záróeseményeként rendezték meg a Katasztrófák Csökkentésének Világnapja alkalmából szervezett nemzetközi tudományos konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus Dísztermében november 30-án. A rendezvény fővédnökei dr. Góra Zoltán tű. altábornagy, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója, valamint Dr. Janza Frigyes ny. r. vezérőrnagy, a Belügyminisztérium oktatási főszemlélője voltak.

    A Katasztrófák Csökkentésének Világnapja alkalmából rendezett konferencia levezető elnöke Dr. Muhoray Árpád ny. pv. vezérőrnagy, valamint Dr. Restás Ágoston nyá. tű. alezredes volt. A konferencia a plenáris előadásokat követően a katasztrófavédelmi műveleti és polgári védelmitűzvédelmi és mentésirányításiiparbiztonságirendészeti; és katasztrófavédelmi műszaki szekcióban folytatódott.

    „A Rendészettudományi Kar Katasztrófavédelmi Intézete élen jár a feladatok végrehajtásában nemcsak az oktatás-kutatás területén, hanem a tudományos konferenciák szervezésének területén is” — mondta Dr. Kovács Gábor r. vezérőrnagy. Az RTK dékánja hozzátette: az ENSZ 1989-ben döntött úgy, hogy a világnapok sorát kibővíti a természeti katasztrófák csökkentésének világnapjával, ugyanakkor az ENSZ a katasztrófákat ma már globális problémának tekinti. Ezért az 1990-es években ajánlásokat dolgozott ki és nemzetközi összefogást sürgetett a természeti katasztrófák, illetve általában a katasztrófák megelőzése és pusztító hatásaik csökkentése érdekében. 2009-ben az ENSZ október 13-át integráltan a katasztrófa csökkentés nemzetközi napjaként jelölte meg, 2023-ra ezzel a jelmondattal: „Küzdelem az egyenlőtlenség ellen a rugalmas jövő érdekében”.

    „Az elmúlt évtizedben határozottan növekedett mind a katasztrófák, mind azok áldozatainak száma, így egyre több ember van kitéve e veszélyeknek” — mutatott rá Muhoray Árpád ny. pv. vezérőrnagy. A Magyar Hadtudományi Társaság Katasztrófa- és Polgári Védelmi Szakosztály elnöke figyelmeztetett: a hatóságoknak mindent meg kell tenniük a komplex veszélyeztető tényezők, a katasztrófák előrejelzése, elkerülése és elhárítása érdekében. Ez a törekvés hívta életre a katasztrófavédelem nemzetközi együttműködését a legnagyobb nemzetközi szervezetekben az ENSZ-ben, a NATO-ban, és az Európai Unióban is. Hozzáétette: a sikeres védekezés záloga Egyetemünkön a katasztrófavédelmi szakemberek képzése, oktatása.

    „A mai konferencia fő célja, hogy tudományos szintű válaszokat adjunk korunk biztonsági kihívásaira a lakosságot veszélyeztető ártalmakkal kapcsolatban, amit röviden úgy is nevezhetünk, hogy a közbiztonságot veszélyeztető dolgokra adható rendvédelmi és katonai, vagyis polgári védelmi válaszokat” — hívta fel a figyelmet Endrődi István ny. tű. ezredes, a Magyar Polgári Védelmi Szövetség országos elnöke.

    „A Magyar Polgári Védelmi Szövetség nemcsak támogatója, hanem életre hívója is ennek a konferencia sorozatnak, hiszen hat éve szervezi, finanszírozza és támogatja ezt a rendezvényt, amelynek népszerűsége folyamatosan növekszik” — hangsúlyozta Dr. Varga Ferenc tű. dandártábornok. Az NKE RTK Katasztrófavédelmi Intézet intézetvezetője ismertette: az idén — a kimagasló érdeklődésre való tekintettel — két ország részvételével, öt szekcióban, 54 előadással és 78 előadó részvételével büszkélkedhet a nemzetközi tudományos esemény.

    „A kritikus infrastruktúrák azok, amelyek elengedhetetlen létfontosságúak a társadalmi feladatok ellátásához” — mondta Angyal István tű. ezredes A kritikus infrastruktúrák ellenállóképességének erősítése című előadásában. A BM OKF Kritikus Infrastruktúra Főosztály főosztályvezetője egyebek mellett ismertette tevékenységük jogszabályi hátterét is. A 2008/114/EK irányelv az európai kritikus infrastruktúrák azonosításáról és kijelöléséről, valamint védelmük javítása szükségességének értékeléséről, a 2022/2557/EU irányelv pedig a kritikus szervezetek ellenálló képességéről rendelkezik.

    A Katasztrófavédelem és az Országos Meteorológiai Szolgálat együttműködésének feladatai volt a témája Pátkai Zsolt előadásának. Az Országos Meteorológiai Szolgálat meteorológusa egyebek mellett beszélt arról, hogy a Szolgálat elsősorban mérő rendszereket üzemeltet, tart fenn és fejleszt; mérési adatokat gyűjt, feldolgoz, tárol, átvesz, cserél; valamint meteorológiai előrejelzéseket készít, tájékoztat a mérésekről és előre jelzéseket és jelentéseket készít a szélsőséges időjárási helyzetekről is, egyebek mellett a katasztrófavédelmi feladatok zavartalan ellátásához. A két szervezet először 2001-ben kötött együttműködési megállapodást, azóta számos alkalommal újította meg, bővítette ki, legutóbb 2015-ben.

    „A védelmi rendszer működésének alrendszerei a következők: felkészülés (felkészítés), rendkívüli esemény bekövetkezése, ennek megfelelő beavatkozáshelyreállítás; a normál állapot kialakulása, kialakítása; megelőzés. A rendszer legfőbb működtetője az információ megosztása” — mutatott rá Varga Ferenc tű. dandártábornok katasztrófavédelmi felsőfokú képzési portfóliójának bemutatása, a fejlesztés lehetőségei című előadásában. Az NKE RTK Katasztrófavédelmi Intézet intézetvezetője bemutatta a „Lakosság és ifjúság katasztrófavédelmi felkészítési komplex tanulmány” Modern rendészet educatioja alprojekt Katasztrófavédelem kapcsolódó szakmai programját is, valamint részletesen ismertette az NKE RTK Katasztrófavédelmi Intézet széles és összetett oktatási portfólióját.

    A konferencia nemzetközi blokkjában a romániai kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem, Zólyomi Műszaki Egyetem oktatói és szakemberei tartottak online előadást hazájuk természeti és ipari katasztrófák elleni védekezés és felkészítés rendszeréről.

    A nemzetközi tudományos konferenciát az NKE RTK Katasztrófavédelmi Intézete, a Magyar Polgári Védelmi Szövetség, a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács, a Magyar Hadtudományi Társaság Katasztrófa- és Polgári Védelmi Szakosztálya és a Belügyi Szakosztálya, együttműködve a Magyar Rendészettudományi Társaság Katasztrófavédelmi Tagozatával, a Magyar Környezetvédelmi Egyesülettel, a Védelmi Információs Központ Alapítvánnyal, a Katasztrófavédelem Központi Múzeummal és a Katasztrófavédelmi Szakkollégiummal együtt szervezte meg.

    Forrás: NKE Katasztrófavédelmi Intézet 

    https://kvi.uni-nke.hu/hirek/2023/12/01/nemzetkozi-tudomanyos-konferencia-a-katasztrofak-csokkentesenek-vilagnapja-alkalmabol

1-25 a 43-ból/ből