Gépi NiTi-tágítók in vitro vizsgálata
Absztrakt
A szerzők kísérletének célja három gyökércsatorna-tágító rendszer (RaCe /FKG Dentaire/, ProTaper /Dentsply-Maillefer/, Mtwo /VDW/) összehasonlítása a preparáció során a görbült csatornákban keletkező aszimmetria alapján.
A tágítókkal a gyári leírás alapján, Mtwo direct (VDW-Sirona) nyomatékkontroll funkcióval rendelkező könyökdarabbal preparáltak csoportonként nyolc darab műanyag blokkban kialakított mesterséges gyökércsatornát (Morita Europe). Átöblítésre Neomagnol oldatot, síkosításra File-Eze-t (Ultradent) használtak. A blokkok preparálás előtt és után bescannelt képein végezték méréseiket az Image Tool for Windows 3.0-ás változatával (UTHSCSA). Az apextől a csatorna görbületének megfelelő körív mentén egész milliméterenként határozták meg a preparációs aszimmetria értékét.
A preparáció végpontjától számított első, második, negyedik, valamint ötödik magassági pontnál a RaCe, a harmadik mérési szintben pedig a ProTaper preparált a legnagyobb aszimmetria értékkel.
A
z Mtwo tágító a legalacsonyabb aszimmetria-értékekkel preparált, miközben biztonságosan alkalmazható rendszernek bizonyult. A ProTaper esetében a negatívumot a magas törésveszély, a RaCe műszersorozatnál pedig az apicalis terüle-
ten preparált nagy aszimmetria jelentette.
Copyright (c) 2021 Szerzők
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.