Értesítések

  • Megjelent a Földtani Közlöny 154/1 száma!

    2024-06-05

    Tisztelt Olvasók!

    Legfrissebb számunkban Búcsúzunk Póka Teréztől. Társulatunk közéleti ügyeit két esettanulmány és egy csokor színes, rövidközlemény követi. Betekintést nyerünk az északmagyarországi középső miocén kisgerinces leletekbe és azok rétegtani jelentőségébe. Ezt egy kevésbé ismert téma, a furadékok, furadékgázok szervesgeokémiai elemzése és egy példa bemutatása követi.

    Tobb információ a Megjelent a Földtani Közlöny 154/1 száma!
  • Megjelent a Földtani Közlöny 153/4 száma!

    2024-02-19

    Kedves Olvasóink!

    Örömmel adjuk közre a Földtani Közlöny legújabb tematikus kötetét, melyben szerzőink – a soproni Földfizikai és Űrtudományi Kutatótóintézet és a Geomega Kft munkatársai - a legfrissebb kutatási eredményeket osztották meg a Pannon-medence földrengés veszélyeztetettségéről és annak geodinamikai hátteréről. Megismerkedhetünk a terület szeizmicitásával, földrengés adatbázisokkal, a műholdas helymeghatározás segítségével a medencében és a környező hegységövekben mérhető felszíni deformáció sebességével, a deformációt és a fiatal vetők működést meghatározó feszültségmezővel, melyet az aktív lemezmozgások határoznak meg.

    Tobb információ a Megjelent a Földtani Közlöny 153/4 száma!
  • Megjelent a Földtani Közlöny 153/3 száma!

    2023-11-15

    Tisztelt Olvasóink!

    Társulatunk története a nemes és tanult elődök kezdeményezésére 175 éve, 1848-ban kezdődött, a megalakulás csak 1851-ben zárult le. Az első száz, majd a következő 50 esztendőről a maga idejében jelentek meg visszaemlékezések. Most az utolsó 25 év legfontosabb eseményeit olvashatjuk Brezsnyánszky Károly összefoglalásában.

    Tobb információ a Megjelent a Földtani Közlöny 153/3 száma!
  • Megjelent a Földtani Közlöny 153/2 száma!

    2023-08-10

    Tisztelt Olvasóink!

    Két nagyra becsült és szeretett kollégától búcsúzunk, kiemelkedő földtani és rétegtani munkáikat még sokáig kézbe fogjuk venni. Jámbor Áron munkássága a karbon molassztól a pannónai üledékeken át a negyedőszakig ívelt. Selmeczi Ildikó leginkább a prepannóniai miocén kutatásában ért el nagyszerű eredményeket. Mindkettőjüket igényesség, alaposság és a kézbe vett kőzet iránti maximális tisztelet vezette.

    Tobb információ a Megjelent a Földtani Közlöny 153/2 száma!
  • Megjelent a Földtani Közlöny 153/1 száma!

    2023-04-25

    Tisztelt Olvasóink!

    A Földtani Közlöny 2023-as lapszámai az idén 175 éves Magyarhoni Földtani Társulatot köszöntik. A számos izgalmas szakcikk mellett előreláthatólag a 3. kötetben olvashatjuk majd a Társulat elmúlt 25 évének színes krónikáját, mely tovább gazdagítja az 1848 óta íródó, hosszú históriát. Az elmúlt évek legfontosabb változásaként, hasonlóan a legtöbb tudományos folyóirathoz, a Közlöny is az online térbe költözött; 2023-ban már csak 50 nyomtatott példány jelenik meg a lapból.

    Tobb információ a Megjelent a Földtani Közlöny 153/1 száma!
  • Megjelent a Földtani Közlöny 153/1 száma!

    2023-04-25

    Tisztelt Olvasóink!

    A Földtani Közlöny 2023-as lapszámai az idén 175 éves Magyarhoni Földtani Társulatot köszöntik. A számos izgalmas szakcikk mellett előreláthatólag a 3. kötetben olvashatjuk majd a Társulat elmúlt 25 évének színes krónikáját, mely tovább gazdagítja az 1848 óta íródó, hosszú históriát. Az elmúlt évek legfontosabb változásaként, hasonlóan a legtöbb tudományos folyóirathoz, a Közlöny is az online térbe költözött; 2023-ban már csak 50 nyomtatott példány jelenik meg a lapból.

    Tobb információ a Megjelent a Földtani Közlöny 153/1 száma!
  • Megjelent a Földtani Közlöny 152/2 száma!

    2022-08-21

    200 éve született a magyarországi földtani kutatás egyik legmeghatározóbb alakja, a paleontológus Hantken Miksa. Mind a Földtani Intézet, mind az Őslénytani Tanszék életében mérföldkő volt az ő munkássága az első igazgató, az első tanszékvezető személyében. Hantken Miksa kimagasló tudományos tevékenysége, valamint annak máig tartó hatása azóta is inspirálja a hazai földtani, azon belül az őslénytani kutatásokat.

    Tobb információ a Megjelent a Földtani Közlöny 152/2 száma!
  • Megjelentek a Földtani Közlöny 151/3-4 számai!

    2021-12-05

    Kedves Olvasók!
    A megszokottól eltérően a 151. évfolyam 3. és 4. füzete együtt jelenik meg, egyik kicsit későbben, a másik korábban, hiszen összeköti ezeket tartalmuk: a sokak által ismert Pécs-Danitzpusztai feltárás legfrissebb kutatási eredményei. A ”homokbánya”, nem mellesleg a számtalan fúrásból ismert Endrődi Márga kevés kibúvásának egyike. A legidősebbként ismert közel vertikális helyzetű, sőt átbuktatott pannóniai márga rétegektől indulva, különleges szarmatát, majd bádenit tárt fel egy 2018-ban mélyített kutatóárok. Elemzése egyben a bánya már ismert szakaszán gyűjtött adatok újragondolását is szükségessé tette.

    Tobb információ a Megjelentek a Földtani Közlöny 151/3-4 számai!
  • Megjelent a Földtani Közlöny 151/2 száma!

    2021-06-16

    Tisztelt Olvasóink!
    A szerkesztőbizottság örömét szeretnénk megosztani, ugyanis a folyóiratok rangsorában a SCIMAGO legfrissebb értékelése szerint a Földtani Közlöny Q4-ből hosszabb idő óta újra Q3 kategóriába tornázta fel magát. Ez azt tükrözi, hogy nőtt a megjelent tanulmányokra az utóbbi 2 (3 és 4) évben a SCOPUS nyilvántartása szerint kapott hivatkozások átlagos száma, az 149-150 évfolyamokra ez 0.548. Ráadásul a hivatkozások a korábbinál rangosabb lapokban megjelent cikkekből mutatnak a Földtani Közlönyre (SJR index). A kétéves átlag hivatkozási szám egyben azt is jelenti, hogy ha lenne a folyóiratnak (Thomson Reuters) impakt faktora, az ...

    Tobb információ a Megjelent a Földtani Közlöny 151/2 száma!
  • A 150 éves Földtani Intézet tiszteletére

    2020-03-31

    A magyar geológia történetének kiemelt jelentőségű éve volt 2019. Ekkor ünnepeltük a Földtani Intézet alapí­tásának 150. évfordulóját, amely Magyar Királyi Földtani Intézetként alakult meg, de története meghatározó idősza­kában a szakma számára az emblematikus MÁFI-t (Magyar Állami Földtani Intézet) jelentette. A közelmúlt szervezeti átalakulásai és társintézmények összevonása során az Intézet előbb a Magyar Földtani és Geofizikai Intézetbe (MFGI), majd a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálatba (MBFSZ) olvadt bele.

    Tobb információ a A 150 éves Földtani Intézet tiszteletére
  • Megjelent a Földtani Közlöny 149/1 száma!

    2019-04-21

    Tisztelt Olvasóink!
    Teljes pompájában itt a tavasz hívogatva a geológusokat terepre. Valójában a könnyű észlelésekről már le is maradtunk, hiszen minden kizöldült. Ennek ellenére bízom benne, hogy őszre sok jó terepi adatot is feldolgozó tanulmány érkezik a Földtani Közlönyhöz. E számunkban is olvashatunk szorgos terepmunka gyümölcséről, előkerült az első kréta nautilusz féle a Mecsekből. Homokkövekre alkalmazható új és hatékony szemcseméret és alak vizsgálati módszert népszerűsít a következő tanulmány. A földköpenyben vándorló fluidumokról árulkodnak a stájer medence alkáli bazaltjaiban megőrződött zárványok. Végül megismerkedhetünk a geotemikus energia kinyerésére alkalmas területek értékelésének szempontjaival.
    Doktori képzésre jelentkező jövendő szerzőink kéziratát mielőbb várjuk, különben nem tudjuk garantálni, hogy a bírálati folyamat a felvételik időpontjáig lezárul.
    Jó szerencsét!
    Sztanó Orsolya főszerkesztő

    Tobb információ a Megjelent a Földtani Közlöny 149/1 száma!
  • Megjelent a Földtani Közlöny 148/4. száma!

    2019-01-16

    Tisztelt Olvasóink!

    Címlapunkkal szeretnénk a figyelmet a Földtani Intézetre irányítani, mely 2019-ben ünnepelheti 150 éves fennállását! Bár a név másfél évszázad és a vele járó történelmi, gazdasági viharok során sokszor változott, az intézetben dolgozók szellemisége, hozzájárulása a magyar földtan és kincsei megismeréséhez a változó körülmények, nehézségek mellett is töretlen.
    Első két tanulmányunk a Mecsek és a Bakony földtana egy-egy izgalmas fejezetét tárgyalják. A pannóniai ....

     

    Tobb információ a Megjelent a Földtani Közlöny 148/4. száma!
  • Újabb lapszám jelent meg!

    2018-09-22

    Tisztelt Olvasóink!
    Parádés csillaghullást láthattunk idén augusztusban. 161 éve egy áprilisi estén ért földet első két tanulmányunk cipó méretű tárgya, a kabai meteorit. Fehérzárványai, xenokristályai és egyéb ritka alkotói az égitest keletkezése bonyolult folyamataiba engednek betekintést. Következő tanulmányunkkal térben és időben nagyot ugorva a jól ismert és kiterjedt kora-oligocén anoxikus eseményt megelőző kisebb anoxikus epizódokról olvashatunk. Ezek felismerése a medence süllyedéstörténeti modelljét is jelentősen befolyásolhatja.

    Tobb információ a Újabb lapszám jelent meg!
  • Köszöntő

    2018-03-20

    Ünnepi kötetünkkel pályatársak és tanítványok sokasága nevében köszöntjük a Magyarhoni Földtani Társulat társelnökét, az ELTE Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék emeritusz professzorát,  a sokoldalú tudóst,  a terepen és tanteremben egyformán aktív oktatót, a tudományszervezőt és a sportembert,  Mindszenty Andrea professzort! 

    Jó szerencsét!
    Sztanó Orsolya, főszerkesztő

    Tobb információ a Köszöntő