Uniplant SP® fogászati ideiglenes implantátumok laboratóriumi terheléses vizsgálata

  • Attila Szűcs Semmelweis Egyetem, Arc-Állcsont-Szájsebészeti és Fogászati Klinika, Budapest
  • Lajos Borbás Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Biomechanikai Kooperációs Kutatóközpont, Budapest
  • Tamás Divinyi Semmelweis Egyetem, Arc-Állcsont-Szájsebészeti és Fogászati Klinika, Budapest
  • József Barabás Semmelweis Egyetem, Arc-Állcsont-Szájsebészeti és Fogászati Klinika, Budapest
Kulcsszavak: fogászati implantátumok, laboratóriumi terheléses vizsgálat

Absztrakt

Vizsgálataikban a szerzők az Uniplant SP® ideiglenes implantátumok mechanikai szilárdságát vizsgálták. Az ideiglenes implantátumok használatának célja az ideiglenes fogpótlás készítésének elősegítése, beültetéses fogpótlások készítésekor. Az ideiglenes implantátumok kis átmérőjű, egyrészes, nagyon jó primer stabilitással rendelkező implantátumok, általában a végleges implantátumok behelyezésekor, topográfiailag azok közé kerülnek az állcsontokba beültetésre. Jó rögzítettségüknek köszönhetően a beültetést követően azonnal terhelhetőek, funkciójuk általában a definitív célú implantátumok terhelhetővé válásáig tart, ezt követően eltávolításra is kerülnek.
A fogpótlást hordozó fej az implantátummal egy részben kerül kialakításra, elkeskenyített nyaki résszel összekötve.
A nyak fokozott törésveszélynek van kitéve, részben a fejek párhuzamosításához szükséges hajlításkor, részben az ideiglenes implantátum eltávolításakor. Vizsgálatainkban a nyaki rész mechanikai tulajdonságát vizsgáltuk az e célra készített terhelő berendezés segítségével, eredményeink alapján ajánlást téve a jelenlegi konstrukció módosítására.

Megjelent
2010-06-15
Hogyan kell idézni
SzűcsA., BorbásL., DivinyiT., & BarabásJ. (2010). Uniplant SP® fogászati ideiglenes implantátumok laboratóriumi terheléses vizsgálata. Fogorvosi Szemle, 103(2), 53-58. Elérés forrás https://ojs3.mtak.hu/index.php/fogorv-szemle/article/view/5507
Rovat
Eredeti cikk (original article)